NCV8505D2T50R4G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8505D2T50R4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV8505D2T50R4G
Manufacturer onsemi
Description LDO Regulator Pos 5V 0.4A Automotive 8-Pin(7+Tab) D2PAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11842 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 400mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:D2PAK-7
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Output Configuration:Positive
Other Names:NCV8505D2T50R4GOS
NCV8505D2T50R4GOS-ND
NCV8505D2T50R4GOSTR
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA D2PAK-7
Current - Supply (Max):45mA
Current - Quiescent (Iq):350µA
Current - Output:400mA