NCV8401ADTRKG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8401ADTRKG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8401ADTRKG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCV8401ADTRKG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Integrated Circuit Power Switch; N-Channel; 0-42V; -40+150 deg.C; SMD; TO252(D2PAK) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.961 | $0.867 | $0.782 | $0.765 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 42V (Max) |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Rds On (Typ): | 23 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | Low Side |
| Other Names: | NCV8401ADTRKGOSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max): | 30A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCV8401ADTRKG, use the request quote form to request NCV8401ADTRKG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV8401ADTRKG.The price and lead time for NCV8401ADTRKG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCV8401ADTRKG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

