NCV59151DS25R4G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCV59151DS25R4G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV59151DS25R4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV59151DS25R4G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 2.5V 1.5A D2PAK-5
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):13.5V
Supplier Device Package:D2PAK-5
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A D2PAK-5
Current - Output:1.5A