NCP752BMX28TCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP752BMX28TCG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP752BMX28TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP752BMX28TCG
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6XDFN
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:6-XDFN (1.5x1.5)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-XFDFN
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 6-XDFN (1.5x1.5)
Current - Quiescent (Iq):25µA
Current - Output:200mA