NCP631GD2TG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP631GD2TG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP631GD2TG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP631GD2TG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 3.47V 3A D2PAK-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.25V @ 3A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.47V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 9V |
| Supplier Device Package: | D2PAK-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| PSRR: | 76dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.47V 3A D2PAK-5 |
| Current - Supply (Max): | 2mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 1mA |
| Current - Output: | 3A |
| Control Features: | Enable, Soft Start |
| Base Part Number: | NCP631 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP631GD2TG, use the request quote form to request NCP631GD2TG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP631GD2TG.The price and lead time for NCP631GD2TG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP631GD2TG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
