NCP5680MUTXG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5680MUTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5680MUTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5680MUTXG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC LED DRIVER CTRLR 400MA 24UQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 4.5 V ~ 5.3 V |
| Type: | DC DC Controller |
| Topology: | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Supplier Device Package: | 24-UQFN (3.5x3.5) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency: | 1MHz |
| Dimming: | - |
| Detailed Description: | LED Driver IC 2 Output DC DC Controller Switched Capacitor (Charge Pump) 24-UQFN (3.5x3.5) |
| Current - Output / Channel: | - |
| Base Part Number: | NCP5680 |
| Applications: | Camera Flash |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5680MUTXG, use the request quote form to request NCP5680MUTXG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5680MUTXG.The price and lead time for NCP5680MUTXG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5680MUTXG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
