NCP5623BMUTBG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5623BMUTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5623BMUTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5623BMUTBG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCP5623 Series 90 mA 5.5 V 1.2 kHz 3-Channel Charge Pump LED Driver LLGA-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.087 | $0.981 | $0.885 | $0.866 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 4.4 V ~ 5.7 V |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Supplier Device Package: | 12-LLGA (2x2) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 12-UFLGA Exposed Pad |
| Other Names: | NCP5623BMUTBG-ND NCP5623BMUTBGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 1MHz |
| Dimming: | I²C |
| Detailed Description: | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 30mA 12-LLGA (2x2) |
| Current - Output / Channel: | 30mA |
| Base Part Number: | NCP5623 |
| Applications: | Backlight, Camera Flash |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5623BMUTBG, use the request quote form to request NCP5623BMUTBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5623BMUTBG.The price and lead time for NCP5623BMUTBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5623BMUTBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
