NCP5604AMTR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5604AMTR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5604AMTR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5604AMTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Led Drvr 4SEGMENT 3.3V/5V 16-PIN QFN Ep T/r |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.814 | $0.735 | $0.663 | $0.648 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 4.8 V ~ 6 V |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | NCP5604AMTR2G-ND NCP5604AMTR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 1MHz |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Analog, PWM Dimming 100mA 16-QFN (3x3) |
| Current - Output / Channel: | 100mA |
| Base Part Number: | NCP5604 |
| Applications: | Backlight, Camera Flash |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5604AMTR2G, use the request quote form to request NCP5604AMTR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5604AMTR2G.The price and lead time for NCP5604AMTR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5604AMTR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
