NCP5501DT50G
onsemi
NCP5501DT50G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5501DT50G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP5501DT50G
Manufacturer onsemi
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27067 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:DPAK
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:NCP5501DT50G-ND
NCP5501DT50GOS
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA DPAK
Current - Supply (Max):20mA
Current - Quiescent (Iq):500µA
Current - Output:500mA