NCP5425DBR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5425DBR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5425DBR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5425DBR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCP5425 Series 13.2 V 750 kHz 1.5 A Dual Synchronous Buck Controller TSSOP-20 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.095 | $0.988 | $0.891 | $0.872 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4 V ~ 16 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 2 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP5425DBR2GOS NCP5425DBR2GOS-ND NCP5425DBR2GOSTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 150kHz ~ 750kHz |
| Duty Cycle (Max): | 100% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-TSSOP |
| Control Features: | Frequency Control |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | NCP5425 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5425DBR2G, use the request quote form to request NCP5425DBR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5425DBR2G.The price and lead time for NCP5425DBR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5425DBR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

