NCP5339MNTXG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5339MNTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5339MNTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5339MNTXG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Driver 80A 1-OUT High Side/Low Side Inv/Non-Inv 40-Pin QFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.215 | $1.999 | $1.803 | $1.764 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 16 V |
| Technology: | NMOS |
| Supplier Device Package: | 40-QFN (6x6) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Output Configuration: | Half Bridge |
| Other Names: | NCP5339MNTXG-ND NCP5339MNTXGOS NCP5339MNTXGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 30 Weeks |
| Load Type: | Inductive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | PWM |
| Features: | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection: | Over Temperature, UVLO |
| Detailed Description: | Half Bridge Driver DC-DC Converters NMOS 40-QFN (6x6) |
| Current - Peak Output: | 80A |
| Current - Output / Channel: | 50A |
| Applications: | DC-DC Converters |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5339MNTXG, use the request quote form to request NCP5339MNTXG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5339MNTXG.The price and lead time for NCP5339MNTXG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5339MNTXG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

