NCP512SQ15T2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP512SQ15T2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP512SQ15T2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP512SQ15T2G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 1.5V 80MA SC88A
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 80mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR:50dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:NCP512SQ15T2G-ND
NCP512SQ15T2GOSTR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 80mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Current - Supply (Max):90µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:80mA