NCP5109BMNTWG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5109BMNTWG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP5109BMNTWG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP5109BMNTWG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC DRIVER HI/LO 600V 10DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.476 | $0.452 | $0.435 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 20 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 85ns, 35ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Other Names: | NCP5109BMNTWGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.3V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 200V |
| Gate Type: | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | Half-Bridge |
| Detailed Description: | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 10-DFN (3x3) |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 250mA, 500mA |
| Channel Type: | Independent |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP5109BMNTWG, use the request quote form to request NCP5109BMNTWG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP5109BMNTWG.The price and lead time for NCP5109BMNTWG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP5109BMNTWG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

