NCP4688DMU15TCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP4688DMU15TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP4688DMU15TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP4688DMU15TCG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Description | IC REG LDO 1.5V 0.15A 4UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.298 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage/Current - Output 1: | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Breakdown: | 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 150mA |
| Polarization: | 4-UDFN Exposed Pad |
| Other Names: | NCP4688DMU15TCG-ND NCP4688DMU15TCGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 0.32V @ 150mA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | NCP4688DMU15TCG |
| Frequency - Switching: | Positive Fixed |
| Expanded Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 1.5V 150mA 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Description: | IC REG LDO 1.5V 0.15A 4UDFN |
| Current - Output: | 1.5V |
| Current - Limit (Min): | 1 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP4688DMU15TCG, use the request quote form to request NCP4688DMU15TCG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP4688DMU15TCG.The price and lead time for NCP4688DMU15TCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP4688DMU15TCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
