NCP457FCT2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP457FCT2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP457FCT2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP457FCT2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC LOAD SWITCH 2A SGL 6WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.612 | $0.469 | $0.371 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 0.75 V ~ 5.5 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 6-WLCSP (1.3x0.9) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 24 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-UFBGA, WLCSP |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | NCP457FCT2GOSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Load Discharge |
| Fault Protection: | - |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP457FCT2G, use the request quote form to request NCP457FCT2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP457FCT2G.The price and lead time for NCP457FCT2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP457FCT2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
