NCP380HMU21AATBG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP380HMU21AATBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP380HMU21AATBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP380HMU21AATBG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | USB Power SW Hi Side/DIST Single 5.5V 2.1A 6-Pin UDFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.358 | $0.323 | $0.291 | $0.285 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 6-UDFN (2x2) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 55 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-UDFN Exposed Pad |
| Output Type: | P-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | NCP380HMU21AATBGOSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), UVLO |
| Current - Output (Max): | 2.1A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP380HMU21AATBG, use the request quote form to request NCP380HMU21AATBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP380HMU21AATBG.The price and lead time for NCP380HMU21AATBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP380HMU21AATBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
