NCP3063BMNTXG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP3063BMNTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP3063BMNTXG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP3063BMNTXG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCP3063B Series 40 V 90 kHz1.5 A 1 Buck/Boost SMT Switching Regulator DFN-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.782 | $0.706 | $0.637 | $0.623 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 40V (Switch) |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Topology: | Buck, Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Other Names: | NCP3063BMNTXG-ND NCP3063BMNTXGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Frequency - Switching: | 150kHz |
| Detailed Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-VDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.5A (Switch) |
| Base Part Number: | NCP3063 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP3063BMNTXG, use the request quote form to request NCP3063BMNTXG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP3063BMNTXG.The price and lead time for NCP3063BMNTXG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP3063BMNTXG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
