NCP2892AFCT2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP2892AFCT2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP2892AFCT2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP2892AFCT2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Audio Power Amplifier, 1.3 W, with Fast Turn-On Time |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.197 | $0.177 | $0.16 | $0.157 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 9-FlipChip |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 9-WFBGA, FCBGA |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 1.3W x 1 @ 8 Ohm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Depop, Differential Inputs, Shutdown, Thermal Protection |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 9-FlipChip |
| Base Part Number: | NCP2892 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP2892AFCT2G, use the request quote form to request NCP2892AFCT2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP2892AFCT2G.The price and lead time for NCP2892AFCT2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP2892AFCT2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

