NCP1729SN35T1G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1729SN35T1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1729SN35T1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1729SN35T1G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Charge Pump INV -1.15V to -5.5V 100mA 6-Pin TSOP T/R / IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 6TSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.906 | $0.818 | $0.738 | $0.722 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -Vin, nVin |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 1.15V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 6-TSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Other Names: | NCP1729SN35T1GOS NCP1729SN35T1GOS-ND NCP1729SN35T1GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Ratiometric |
| Frequency - Switching: | 35kHz |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, nVin 1 Output 50mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Current - Output: | 50mA |
| Base Part Number: | NCP1729 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1729SN35T1G, use the request quote form to request NCP1729SN35T1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1729SN35T1G.The price and lead time for NCP1729SN35T1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1729SN35T1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
