NCP1606BDR2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1606BDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1606BDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1606BDR2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | NCP1606 Series 20 V 2.1 mA Power Factor Controller SOIC-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.574 | $0.518 | $0.467 | $0.457 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10.3 V ~ 20 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | NCP1606BDR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mode: | Critical Conduction (CRM) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | - |
| Detailed Description: | PFC IC Critical Conduction (CRM) 8-SOIC |
| Current - Startup: | 20µA |
| Base Part Number: | NCP1606 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1606BDR2G, use the request quote form to request NCP1606BDR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1606BDR2G.The price and lead time for NCP1606BDR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1606BDR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
