NCP1601BP
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1601BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1601BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1601BP |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC CTRLR PFC FREQ DCM/CRM 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 9.6 V ~ 18 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | NCP1601BPOS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mode: | Critical Conduction (CRM), Discontinuous (Transition) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Switching: | 58kHz |
| Detailed Description: | PFC IC Critical Conduction (CRM), Discontinuous (Transition) 58kHz 8-PDIP |
| Current - Startup: | 17µA |
| Base Part Number: | NCP1601 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1601BP, use the request quote form to request NCP1601BP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1601BP.The price and lead time for NCP1601BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1601BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
