NCP1575DG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1575DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1575DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1575DG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.5 V ~ 20 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 280kHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC |
| Control Features: | Frequency Control |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | NCP1575 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1575DG, use the request quote form to request NCP1575DG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1575DG.The price and lead time for NCP1575DG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1575DG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
