NCP1562-100WEVBG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1562-100WEVBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1562-100WEVBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1562-100WEVBG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | EVAL BOARD FOR NCP1562-100W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 33 V ~ 76 V |
| Utilized IC / Part: | NCP1562-100W |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Forward Converter |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Other Names: | NCP1562-100WEVBGOS NCP1562100WEVBG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 350kHz |
| Detailed Description: | NCP1562-100W - DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 30A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1562-100WEVBG, use the request quote form to request NCP1562-100WEVBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1562-100WEVBG.The price and lead time for NCP1562-100WEVBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1562-100WEVBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
