NCP1560HDR2
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1560HDR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1560HDR2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1560HDR2 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.543 | $2.295 | $2.07 | $2.025 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 21.5 V ~ 150 V |
|---|---|
| Topology: | Forward Converter |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP1560HDR2OSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 300kHz, 480kHz |
| Duty Cycle (Max): | 80% |
| Detailed Description: | Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC |
| Control Features: | Current Limit, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | NCP1560 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1560HDR2, use the request quote form to request NCP1560HDR2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1560HDR2.The price and lead time for NCP1560HDR2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1560HDR2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
