NCP1522BMUTBG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1522BMUTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1522BMUTBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1522BMUTBG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 6UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.92 | $0.82 | $0.64 | $0.528 | $0.417 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.9V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 3.3V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 6-UDFN (2x2) |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-UDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP1522BMUTBGOSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 3MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 600mA 6-UDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 600mA |
| Base Part Number: | NCP1522 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1522BMUTBG, use the request quote form to request NCP1522BMUTBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1522BMUTBG.The price and lead time for NCP1522BMUTBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1522BMUTBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
