NCP133BMXADJTCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP133BMXADJTCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP133BMXADJTCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP133BMXADJTCG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 500MA 6XDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.516 | $0.386 | $0.303 | $0.234 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.25V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 3.6V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-XDFN (1.2x1.2) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 6-XFDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 80dB ~ 70dB (1kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP133BMXADJTCGOSDKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 500mA 6-XDFN (1.2x1.2) |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP133BMXADJTCG, use the request quote form to request NCP133BMXADJTCG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP133BMXADJTCG.The price and lead time for NCP133BMXADJTCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP133BMXADJTCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

