NCP1252APG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1252APG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1252APG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1252APG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 9 V ~ 28 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 10V |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Flyback, Forward |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency - Switching: | Up to 500kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting |
| Duty Cycle: | 48% |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback, Forward Topology Up to 500kHz 8-PDIP |
| Control Features: | Frequency Control, Soft Start |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1252APG, use the request quote form to request NCP1252APG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1252APG.The price and lead time for NCP1252APG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1252APG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
