NCP1216AFORWEVB
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1216AFORWEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1216AFORWEVB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1216AFORWEVB |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | BOARD EVAL NCP1216A DC/DC CONV |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 36 V ~ 72 V |
| Utilized IC / Part: | NCP1216A |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Forward Converter |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Other Names: | NCP1216AFORWEVB-ND NCP1216AFORWEVBOS |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Detailed Description: | NCP1216A - DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 3A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1216AFORWEVB, use the request quote form to request NCP1216AFORWEVB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1216AFORWEVB.The price and lead time for NCP1216AFORWEVB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1216AFORWEVB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
