NCP1200D40R2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1200D40R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1200D40R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1200D40R2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.729 | $1.561 | $1.408 | $1.377 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 16V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Flyback |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | NCP1200D40R2GOS NCP1200D40R2GOS-ND NCP1200D40R2GOSTR |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency - Switching: | 40kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Short Circuit |
| Duty Cycle: | 80% |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology 40kHz 8-SOIC |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | NCP1200 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1200D40R2G, use the request quote form to request NCP1200D40R2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1200D40R2G.The price and lead time for NCP1200D40R2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1200D40R2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
