NCP114AMX285TCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP114AMX285TCG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP114AMX285TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP114AMX285TCG
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4UDFN
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:4-UDFN (1.0x1.0)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-UDFN Exposed Pad
PSRR:75dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 4-UDFN (1.0x1.0)
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:300mA