NCP114AMX285TCG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP114AMX285TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP114AMX285TCG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP114AMX285TCG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.059 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.85V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-UDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Current - Quiescent (Iq): | 95µA |
| Current - Output: | 300mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP114AMX285TCG, use the request quote form to request NCP114AMX285TCG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP114AMX285TCG.The price and lead time for NCP114AMX285TCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP114AMX285TCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
