NCP110AMX120TBG
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP110AMX120TBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP110AMX120TBG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP110AMX120TBG |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | LDO Regulator, 200 mA, Low Vin, Ultra-High PSRR 1.2V, Active Discharge |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.217 | $0.196 | $0.177 | $0.173 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.19V @ 200mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 4-XDFN (1x1) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 95dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP110AMX120TBG-ND NCP110AMX120TBGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 200mA 4-XDFN (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq): | 25µA |
| Current - Output: | 200mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP110AMX120TBG, use the request quote form to request NCP110AMX120TBG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP110AMX120TBG.The price and lead time for NCP110AMX120TBG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP110AMX120TBG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
