NCP1086T-033G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP1086T-033G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1086T-033G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP1086T-033G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220AB
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:80dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:NCP1086T-033GOS
NCP1086T033G
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A TO-220AB
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:1.5A