NCP1086T-033G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1086T-033G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1086T-033G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1086T-033G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 1.4V @ 1.5A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 7V |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| PSRR: | 80dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP1086T-033GOS NCP1086T033G |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A TO-220AB |
| Current - Quiescent (Iq): | 10mA |
| Current - Output: | 1.5A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | NCP1086 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1086T-033G, use the request quote form to request NCP1086T-033G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1086T-033G.The price and lead time for NCP1086T-033G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1086T-033G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

