NCP1083DEG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1083DEG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1083DEG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1083DEG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC CONV CTLR POE-PD 40W 20-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 74 pcs | 148 pcs | 518 pcs | 1036 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.92 | $2.475 | $2.109 | $1.733 | $1.436 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 0 V ~ 57 V |
|---|---|
| Type: | Controller (PD), DC/DC |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP-EP |
| Standards: | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Series: | - |
| Power - Max: | 40W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | NCP1083DEG-ND NCP1083DEGOS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Both |
| Detailed Description: | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 20-TSSOP-EP |
| Current - Supply: | - |
| Base Part Number: | NCP1083 |
| Auxiliary Sense: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1083DEG, use the request quote form to request NCP1083DEG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1083DEG.The price and lead time for NCP1083DEG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1083DEG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
