NCP1070STCT3G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1070STCT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1070STCT3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1070STCT3G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Current Mode PWM Controller 250mA 4-Pin SOT-223 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.709 | $0.64 | $0.577 | $0.564 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 6.3 V ~ 10 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 8.2V |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
| Topology: | Flyback |
| Supplier Device Package: | SOT-223 (TO-261) |
| Series: | - |
| Power (Watts): | 14W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | NCP1070STCT3G-ND NCP1070STCT3GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency - Switching: | 130kHz |
| Fault Protection: | Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle: | 68% |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology 130kHz SOT-223 (TO-261) |
| Control Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1070STCT3G, use the request quote form to request NCP1070STCT3G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1070STCT3G.The price and lead time for NCP1070STCT3G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1070STCT3G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
