NCP1000P
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1000P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1000P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1000P |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.407 | $0.367 | $0.331 | $0.324 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.5 V ~ 10 V |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | 8.5V |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
| Topology: | Flyback, Forward |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Isolation: | Isolated |
| Other Names: | NCP1000POS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Temperature |
| Duty Cycle: | 72% |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback, Forward Topology 100kHz 8-PDIP |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | NCP1000 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1000P, use the request quote form to request NCP1000P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1000P.The price and lead time for NCP1000P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1000P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
