NCD5701BDR2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCD5701BDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCD5701BDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCD5701BDR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | HIGH CURRENT IGBT GATE DRIVER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.94 | $1.747 | $1.404 | $1.154 | $0.956 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 20V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | NCD5701 |
| Rise / Fall Time (Typ): | 18ns, 19ns |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | NCD5701BDR2GOSCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | - |
| Gate Type: | IGBT |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Detailed Description: | Low-Side Gate Driver IC 8-SOIC |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 7.8A, 6.8A |
| Channel Type: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCD5701BDR2G, use the request quote form to request NCD5701BDR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCD5701BDR2G.The price and lead time for NCD5701BDR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCD5701BDR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

