NC3030 7/16-284
APM Hexseal
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NC3030 7/16-284 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NC3030 7/16-284 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NC3030 7/16-284 |
|---|---|
| Manufacturer | APM Hexseal |
| Description | PUSHBUTTON FULL BOOT CLEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.31 | $3.219 | $3.176 | $3.132 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $3.089 | $3.045 | $2.958 | $2.523 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Pushbutton, Full Boot |
|---|---|
| Thread Size: | 7/16-28 UNEF-2B |
| Size / Dimension: | 0.719" (18.26mm) Height |
| Series: | - |
| Other Names: | 335-1013 NC3030 7/16-28(CLR) NC3030 7/16-28CLEAR NC3030716284 |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 204°C |
| Mounting Feature: | Front of Panel |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Silicone Rubber |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| For Use With/Related Products: | Multiple Series |
| Features: | - |
| Color: | Clear |
| Actuator Diameter: | 0.422" (10.72mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NC3030 7/16-284, use the request quote form to request NC3030 7/16-284 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NC3030 7/16-284.The price and lead time for NC3030 7/16-284 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NC3030 7/16-284.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

