NBPDLNN060PAUNV
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NBPDLNN060PAUNV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NBPDLNN060PAUNV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NBPDLNN060PAUNV |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SENSOR 60 PSIA UNAMPLIFIED DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 12 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | NBP |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.13" (3.18mm) Tube |
| Package / Case: | 4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 105 mV (5V) |
| Other Names: | 480-5551 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 60 PSI (413.69 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 120 PSI (827.37 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 60 PSI (413.69 kPa) Absolute Male - 0.13" (3.18mm) Tube 0 mV ~ 105 mV (5V) 4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NBPDLNN060PAUNV, use the request quote form to request NBPDLNN060PAUNV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NBPDLNN060PAUNV.The price and lead time for NBPDLNN060PAUNV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NBPDLNN060PAUNV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
