NB676GQ-Z
MPS (Monolithic Power Systems)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NB676GQ-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NB676GQ-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NB676GQ-Z |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems |
| Description | Voltage Regulators Switching Regulators 8A, 24V, Sync Buck w/5V LDO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.164 | $1.051 | $0.948 | $0.927 | ||
Specifications
Data sheet
| w/Supervisor: | No |
|---|---|
| w/Sequencer: | No |
| w/LED Driver: | No |
| Voltage/Current - Output 3: | - |
| Voltage/Current - Output 2: | 5V, 100mA |
| Voltage/Current - Output 1: | 5V, 8A |
| Voltage - Supply: | 6.5 V ~ 24 V |
| Topology: | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Detailed Description: | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 500kHz 16-QFN (3x3) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NB676GQ-Z, use the request quote form to request NB676GQ-Z pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NB676GQ-Z.The price and lead time for NB676GQ-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NB676GQ-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

