NANOSMDCH010F-02
Hamlin / Littelfuse
NANOSMDCH010F-02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NANOSMDCH010F-02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NANOSMDCH010F-02
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 100MA 1206
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Series:PolySwitch®, nanoSMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):10 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.1 Ohms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:NANOSMDCH010F-02DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):350mA
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):100mA