N74F579D,623
Buy N74F579D,623 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. N74F579D,623
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC COUNTER 8BIT BINARY 20SOIC
Data sheet
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Trigger Type:Positive Edge
Timing:Synchronous
Supplier Device Package:20-SO
Series:74F
Reset:Asynchronous
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Other Names:933840370623
N74F579D-T
N74F579D-T-ND
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Type:Binary Counter
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Direction:Up, Down
Detailed Description:Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 20-SO
Count Rate:115MHz