N74F269DB,112
NXP Semiconductors / Freescale
N74F269DB,112
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy N74F269DB,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. N74F269DB,112
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC COUNTER BIN BIDIR 24-SSOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Trigger Type:Positive Edge
Timing:-
Supplier Device Package:24-SSOP
Series:74F
Reset:-
Packaging:Tube
Package / Case:24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Other Names:568-3175-5
N74F269DB
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Type:Binary Counter
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Direction:Up, Down
Detailed Description:Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 24-SSOP
Count Rate:115MHz