MXSMCG36CAE3
Buy MXSMCG36CAE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXSMCG36CAE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 36V 58.1V DO215AB
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMCG (DO-215AB)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-215AB, SMC Gull Wing
Other Names:1086-14310
1086-14310-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.8A