MXSMCG130AE3
Buy MXSMCG130AE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXSMCG130AE3
Manufacturer Microsemi Corporation
Description TVS DIODE 130VWM 209VC DO215AB
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:144V
Voltage - Breakdown (Min):130V
Voltage - Breakdown:SMCG (DO-215AB)
Type:Zener
Series:Military, MIL-PRF-19500
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:1500W (1.5kW)
Power - Peak Pulse:7.2A
Polarization:DO-215AB, SMC Gull Wing
Other Names:1086-14240
1086-14240-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MXSMCG130AE3
Current - Peak Pulse (10/1000µs):209V