MXLSMCJLCE160AE3
Microsemi
MXLSMCJLCE160AE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MXLSMCJLCE160AE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXLSMCJLCE160AE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 160V 259V DO214AB
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1086-12248
1086-12248-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.8A
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz