MXLSMCJ85CAE3
Microsemi
MXLSMCJ85CAE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MXLSMCJ85CAE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXLSMCJ85CAE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 85V 137V DO214AB
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1086-12216
1086-12216-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.4A