MXLSMCJ160CAE3
Microsemi
MXLSMCJ160CAE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MXLSMCJ160CAE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXLSMCJ160CAE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 160V 259V DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1086-12088
1086-12088-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.8A