MXLSMBJ6.5CAE3
Microsemi
MXLSMBJ6.5CAE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MXLSMBJ6.5CAE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MXLSMBJ6.5CAE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 6.5V 11.2V DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMBJ (DO-214AA)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:1086-11694
1086-11694-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):53.6A