MX5KP12CAE3
Microsemi
MX5KP12CAE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MX5KP12CAE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MX5KP12CAE3
Manufacturer Microsemi
Description TVS DIODE 12V 19.9V CASE 5A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Type:Zener
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)
Series:Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-204AR, Axial
Other Names:1086-9450
1086-9450-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):251A