MTD6501D-HC1
Micrel / Microchip Technology
MTD6501D-HC1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MTD6501D-HC1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MTD6501D-HC1
Manufacturer Microchip
Description Three-Phase Motor Driver, 2 to 14V, 0.5A, MSOP-10, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11544 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2 V ~ 14 V
Voltage - Load:2 V ~ 14 V
Technology:DMOS
Supplier Device Package:10-MSOP
Step Resolution:-
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Configuration:Half Bridge (3)
Other Names:MTD6501DHC1
Operating Temperature:-30°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Motor Type - Stepper:-
Motor Type - AC, DC:Brushless DC (BLDC)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Interface:PWM
Function:Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Detailed Description:Motor Driver DMOS PWM 10-MSOP
Current - Output:500mA